نتانیاهو در سازمان ملل: حاکمان ایران چیزی جز یک نفرین برای مردم خود و منطقه نیستند

نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در هفتاد و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت که صلح با عربستان سعودی، خاورمیانه جدیدی را ایجاد خواهد کرد. او همچنین تاکید کرد که «هر کاری» خواهد کرد تا ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر ایران را بزرگترین تهدید منطقه خواند و از کشورهای غربی تا خواست تحریم‌های بیشتری را علیه تهران وضع کنند. وی خواستار برقراری روابط با ریاض شد و گفت که همکاری عربستان و اسرائیل خاورمیانه جدیدی ایجاد خواهد کرد.

او سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل را با صحبت درباره «ظالمان تهران» آغاز کرد و گفت: «پنج سال پیش که آخرین بار در این تریبون سخنرانی کردم، درباره ظالمان تهران هشدار دادم. آنها چیزی جز یک نفرین، نفرین برای مردم خودشان، برای منطقه ما و برای کل جهان نیستند.»

وی حکومت ایران را «مرتجع» خواند و گفت که تهران «هر کاری می‌کند تا جلوی صلح را بگیرد، میلیاردها دلار خرج ترور می‌کند.»

او با حمله به حکومت ایران گفت که تهران «خطوط کشتیرانی را تهدید می کند» و «در سال‌های گذشته جنایتکاران ایران هزاران نفر را کشته‌اند، ایران مرگ و نابودی را برای مردم بیگناه اوکراین به ارمغان برده است» و باید «از زن‌ها و مردهای ایران که با حکومت مبارزه می‌کنند پشتیبانی کرد، کسانی که آینده بهتری می‌خواهند.»

آقای نتانیاهو با انتقاد ضمنی از رهبران کشورهای طرف برجام گفت که «۸ سال پیش کشورهای غربی قول دادند که اگر ایران توافق هسته‌ای را نقض کند مجازات می‌شود، اما نقض کرد و اتفاقی نیفتاد. تحریم‌های ایران باید برگردند. باید از تلاش‌ها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای حمایت کرد.» او خواستار بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی و وجود یک تهدید نظامی معتبر علیه تهران شد.

او گفت: «ایران به گسترش قلمروی خود در خاورمیانه، اروپا، آسیا، آمریکای جنوبی و حتی آمریکای شمالی ادامه می‌دهد. آنها حتی سعی کردند وزیر امورخارجه و مشاور امنیت ملی آمریکا را ترور کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید